3. října 2017
Ministr průmyslu a obchodu navštívil PZP Háje

Všech šest podzemních zásobníků zemního plynu společnosti innogy Gas Storage je téměř naplněno a připraveno na zimní sezónu. Celková kapacita připravená na nadcházející zimu činí 28,7 TWh, což představuje zhruba třetinu celé loňské spotřeby plynu. To je hlavní informace, která zazněla na tiskové konferenci v areálu podzemního zásobníku v Hájích u Příbrami. Unikátní kavernový zásobník si prohlédnul i přítomný ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček nebo předseda rady Energetického regulačního úřadu Vladimír Outrata.

„Plynárenská infrastruktura skupiny innogy v České republice je plně připravena na začátek topné sezony 2017/2018. Díky innogy se tak jako každý rok mohou miliony domácností spolehnout na vytápění plynem v zimním období,“ řekl Martin Herrmann, předseda představenstva innogy Česká republika. Na zimu je připraveno všech šest podzemních zásobníků zemního plynu společnosti innogy Gas Storage. Celková kapacita zásobníků činí 28,7 TWh, což představuje zhruba třetinu celé loňské spotřeby plynu.

„Význam zásobníků plynu pro zajištění spolehlivých dodávek českým domácnostem a firmám je zejména v zimě naprosto klíčový. Rád bych proto ocenil připravenost plynárenské infrastruktury skupiny innogy,“ říká Jiří Havlíček, ministr průmyslu a obchodu. Klíčovou roli skladování plynu na našem území vysvětluje i Lubor Veleba, jednatel innogy Gas Storage: „Například v mrazivých dnech letos v lednu proudila více než polovina dodávek plynu pro celou Českou republiku právě z našich zásobníků. Důležitost zásob plynu potvrzuje i fakt, že jsme během uplynulé topné sezóny vytěžili celých 86 % naší celkové skladovací kapacity pro potřeby českých zákazníků.“

Rozhodujícím prvkem skladování plynu je zajištění spolehlivého a bezpečného provozu podzemních zásobníků. „Jedná se o unikátní technologii, která vyžaduje maximální a velmi odbornou péči. Je to náročná práce a obrovská zodpovědnost. Lidé od innogy očekávají spolehlivé dodávky životně důležité energie. Každoročně proto investujeme do bezpečnosti zásobníků stovky milionů korun. Jen v loňském roce jsme investovali téměř 350 milionů korun,“ vysvětluje Veleba.

Tisková konference na PZP Háje


nahoru