22. března 2018
Návrat chladného počasí v Evropě způsobuje vysoké využívání plynárenské infrastruktury

Nízké teploty v druhé půlce března na velké části území Evropy způsobily zvýšení využívání plynárenské infrastruktury. Bylo to zapříčiněno nízkými teplotami v druhé půlce února, kdy efektivní přeprava plynu, uskladnění a využití LNG terminálů vedlo k dodávkám energie a tepla všem občanům EU.

Zatímco optimálně integrovaná síť pro přepravu plynu je klíčem pro další zvyšování likvidity na energetickém trhu a LNG terminály nadále zvyšují úroveň konkurence mezi dodavateli, zásobníky plynu hrají zásadní roli při vykrývání proměnlivé poptávky.

Podle AGSI+ , která je platformou sledující množství plynu provozovanou GIE, těžba plynu dosáhla 11.4 TWh dne 28. února 2018, což je nejvyšší hodnota od roku 2011.

Pan Lubor Veleba, člen představenstva sdružení Gas Infrastructure Europe, uvedl: "Podzemní zásobníky plynu zajišťují více než polovinu denní spotřeby plynu v chladných dnech v mnoha evropských zemích. Lituji však, že provozovatelé zásobníků plynu často nejsou plně odměňováni za svou roli v zabezpečení dodávek.


nahoru